Music

مستر کلاس استادان سعید تقدسی و فیروزه نوایی

شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۵  در محل آموزشگاه موسیقی آوای شیراز برگزار شد .

روز بیاد ماندنی  دیگری برای فلوتیست های شیراز که به همت جناب وحید رئیسی  استاد فلوت  و مدیرت آموزشکاه  رقم خورد .

عکس از آمزشگاه موسیقی آوای شیراز

 

ارکستر نوجوانان ایران پنجشنبه  ۹۵/۵/۷  در تالار حافظ شیراز کنسرت برگزار نمود .

آرمان نوروزی سرپرست ارکستر و علاوه بر وی آرش فلاحی و شهرام توکلی نیز رهبری آن را بعده داشتند .

این کنسرت با کمک و همکاری وحید رئیسی مدیر آموزشگاه آوای شیراز اجرا شد . موسیقی دان و نوازنده فلوت که طی سالهای گذشته با دعوت از بزرگان موسیقی و برگزاری کارگاه ها و سمینار های متعدد و امروز با کمک به اجرای کنسرت ارکستر نوجوانان ایران در شیراز ، نشان داده است که بصورت کاملا اصولی در جهت ارتقا ی هنر موسیقی شیراز تلاش می کند .

از نکات قابل توجه این کنسرت حضور دکتر آذین موحد بود . حضوری که هم برای نوازندگان نوجوان کنسرت دلگرم کننده بود ، هم برای اهالی موسیقی شیراز ، بخصوص فلوتیست ها .

از همه مهمتر حضور و استقبال خوبی بود که همشهری های شیراز ی از این اجرا داشتند .

عکس از آموزشگاه موسیقی آوای شیراز و سایت ارکستر نوجوانان ایران

 

مرداد ۱۳۹۴ افتخار بزرگی نصیبم شد . سرکار خانم دکتر اذین موحد جهت برگزاری کارگاه و مستر کلاس فلوت که به همت جناب آقای وحید رئیسی مدیر آموزشگاه آوای شیراز برگزار شده بود . به شیراز آمد . من که سالها آرزوی دیدن وی ،حتی برای یک لحظه را داشتم ، طی یک روز در محضر ایشان آموزش دیدم . هر چند معتقدم وقت ایشان خیلی با ارزش تر از این است که صرف فلوتیست های غیر حرفه ای مثل من شود . ولی امیدوارم ایشان و بزرگان فن این را بر من ببخشند . برای اینکه باور کنید تعارف و شکسته نفسی نمی کنم خلاصه ای از زندگی ایشان را عینا از (( ویکیپدیا )) برایتان درج می کنم .

آذین موحد  موسیقی‌دان ایرانی، نوازنده فلوت، پژوهشگر و استاد دانشگاه است.

آذین موحد در سال ۱۳۳۹ زاده شد. پدرش مهندس نظام‌الدین موحد از اعضای هیات رهبری جبهه ملی ایران، حزب ایران و از یاران دکتر محمد مصدق در جریان ملی شدن صنعت نفت ایران بود.

آذین موحد دکترای خود را در رشته موسیقی و با تخصص نوازندگی و هنرهای اجرایی از دانشگاه ایلینوی آمریکا گرفته و پس از آن تحقیقات فوق دکترای خود را در علوم نوازندگی در دانشگاه هاروارد انجام داده‌است. سپس مدتی در دانشگاه ایلی نوی و دانشگاه ایالیتی کالیفرنیا تدریس کرده و به ایران بازگشته‌است.

موحد از سال ۱۳۷۲ عضو هیئت علمی دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران است. همچنین استاد مدعو دانشگاه پرتلند و دانشگاه آیونین یونان بوده و در بسیاری از شهرهای جهان با ساز تخصصی خود، فلوت، کنسرت اجرا کرده‌است.

جوایز

آذین موحد جوایز بسیاری در زمینه موسیقی از آن خود کرده‌است از جمله:

جایزه Allen B Skei memoria

جایزهٔ برترین زن ایران در عرصهٔ موسیقی کلاسیک» که آن را نزد مسئولان اهدای این جایزه به امانت گذاشت و در همایش آن در روز زن گفت:

بالندگی فرهنگی که هنر را برای هنر می‌شناسد، چارچوبهای جنسیتی نمی‌شناسد. ضمنا موسیقی که همگی ما آن را زبان مشترک انسانها می‌شناسیم، فرسنگها فرسخ بدور از مرزهای جنسیتی طریقت معرفت‌شناسی است، طریقت نوعدوستی و آزادمنشی. برای من زن هنرمند ایرانی پذیرفتن اینکه همیشه به عنوان گونه‌ای «غیر» در نظام فرهنگی میهنم محسوب آیم دردناک است. پس حضور من امشب در این جمع نه به معنای فراموش کردن این دغدغه‌هاست، بلکه، به معنای رسا کردن فریاد عدالت خواهی آن دسته از زنان و مردانی است که اعتقاد دارند تفکیک جنسیتی و یا حاکمیت هرگونه تفکر جنسیتی مغایر با اعتلای فرهنگی میهن است و تکثر و گوناگونی را که نمادی مسلم از یک جامعه آزاد است مخدوش می‌کند. پس اجازه می‌خواهم به امید آن روز که زنان و مردان ایران زمین پا به پای هم و دوشادوش هم در اعتلای فرهنگی این مرز و بوم محسوب آیند این لوح نفیس را در خدمتتان به امانت بسپارم تا انشاءالله در آینده‌ای نه چندان دور آن را با افتخار دریافت نمایم.

عکس از  کر فلوت تهران

 

شهریور ۹۳ به همت جناب آقای وحید رئیسی استاد و نوازنده ی فلوت و مدیر آموزشگاه آوای شیراز موفق به حضور در کلاس درس استاد دوست داشتنی و نوازنده ی باتجربه و مسلم فلوت سرکار خانم فیروزه نوایی شدم . فیروزه نوایی ای که سالها دور از وطن بود و برای ما آماتور های موسیقی و نوازندگی فلوت ،  گشت و گذار در اینترنت و جستن حتی یک عکس یا خبر از او هم برایمان غنیمت بود .

در زیر خلاصه ای از زندگی هنر وی را عینا از  www.tehranflutechoir.com  نقل می کنم

((فیروزه نوائی در سال ۱۳۳۳ در اهواز متولد شد. پس از اتمام تحصیلات در هنرستان عالی موسیقی تهران با اخذ بورس تحصیلی وارد دانشگاه موسیقی وین شد و تحت نظر پروفسور هانس رزنیچک (Hans Reznicek) مدرک کارشناسی ارشد را با رتبه ممتاز در سال ۱۳۵۷ اخذ نمود و موفق به دریافت جایزه ویژه وزارت فرهنگ و هنر کشور اتریش _ وین در همان سال گردید.
وی همچنین در کلاسهای تخصصی تنفس و استفاده از دیافراگم دانشگاه موسیقی وین تحت نظر پروفسور روبرت ولف (Robert Wolf) شرکت کردند.
وی پس از اتمام تحصیلات به ایران بازگشتند و فعالیت هایی نظیر نوازندگی فلوت با ارکستر های رادیو و تلویزیون و و ضبط و پخش در تلویزیون و گروه نوازی داشتند. وی به عنوان اولین بانوی فلوتیست با سمت فلوت اول وارد ارکستر سمفونیک تهران گردید و به استخدام رسمی آن درآمد. هم زمان نوائی به عنوان استاد یار در هنرستان عالی موسیقی و مدرسه ایران و آلمان به تدریس مشغول شد.
فیروزه نوائی پس از بازگشت مجدد در سال ۱۳۵۹/۱۳۶۰ به کشور اطریش عضو فعال مسترکلاس های آقایان اورله نیو کوله (Aurele Nicolet) و جیمز گالوی (James Galway) و کلاس های تک نوازی (solist) و موسیقی مجلسی و مستر کلاس های دانشگاه موسیقی وین زیر نظر پروفسور ولفگانگ شولتز (Wolfgang Shults) بودند و در مدارس موسیقی وین اطریش هم تدریس داشتند.
ایشان در سال ۱۳۷۶ بعد از ارائه پایان نامه خود با عنوان (طریقه تدریس موسیقی در ایران قبل و بعد از انقلاب) مجددا به اخذ مدرک کارشناسی ارشد این بار از دانشگاه موتزارتوم زالسبورگ (Mozarteum Salzburg) نایل گردید و سمت مگیستر آرتیوم (Magister atrium) را دریافت کرد.
فیروزه نوائی بعد از اینکه در سال ۱۳۶۱ تدریس خود را در کنسرواتوار شوبرت وین جهت نزدیکی به خانواده به مقصد فورآلبرگ اطریش (Vorarlberg) ترک گفت، در شهر دورتنبرن (Dortnbirn) مشغول به تدریس گردید که هم اکنون بعد از نزدیک به ۳۲ سال به عنوان مدرس و نوازنده فلوت در این مدرسه دولتی به کار مشغول می باشد.
نوائی برای ایجاد همبستگی خانوادگی بیشتر، محل اقامت خود را از دو سال پیش از اطریش به سوئیس تغییر داده و هم اکنون ساکن سوئیس و به عنوان معلم موسیقی در اطریش به تدریس اشتغال دارد.
از مهمترین رویدادهای اخیر وی میتوان شرکت در جشنواره فجر سال ۱۳۹۲ و شرکت در سمینار فلوت ۱۳۹۳ و حکم داور در جشنواره موسیقی جوان ۱۳۹۳ را نام برد و همچنین ایشان دارای مدرک درجه یک هنری (دکترا) از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشند.
شوق تدریس به جوانان هم وطن ایرانی باعث شد که خانم فیروزه نوائی دعوت آموزشگاه کوشا را در تهران به عنوان مدرس و استاد بپذیرد و فعالیت های هنری خود را در این زمینه آغاز نماید.